3 sierpnia 2012

Dziewanna

W Polsce dziewanna to gatunek ekspansywny, częsty na niżu i w górach, aż po regiel dolny, rzadziej rośnie tylko na Mazowszu i Podlasiu Surowcem leczniczym w roślinie nie są całe kwiaty, ale tylko żółte korony kwiatowe. Należy zbierać je w słoneczny, suchy dzień, najlepiej wtedy, kiedy są całkowicie rozwinięte. Koniecznie trzeba zajrzeć do każdego kwiatka - uwielbiają w nich przebywać małe, czarne żuczki, które należy usunąć z surowca zielarskiego. Kwiaty suszymy w ciemności i szybko - inaczej zaparzą się i stracą swoje właściwości lecznicze, które wynikają z zawartych w nich śluzach, naturalnych cukrach roślinnych, flawonoidach, saponinach i irydoidach.




Dziewanna to sprawdzony środek na:
- Choroby układu oddechowego - leczy nieżyty gardła i krtani, jest bardzo pomocna w zapaleniu oskrzeli. Zioło ułatwia odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny i rozpuszcza nagromadzony w oskrzelach śluz. Działa także osłaniająco na drogi oddechowe. Poleca się je jako lek na kaszel, chrypkę i w astmie oskrzelowej. Roślinę stosuje się w postaci naparu, wyciągu suchego lub syropu przygotowanego domowym sposobem.
- Zaburzenia pracy układu pokarmowego - ze względu na działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne dobrze jest stosować napary przy biegunkach, zapaleniach toczących się w układzie pokarmowym, nieżytach żołądka lub jelit. Stosowana w postaci naparu skutecznie łagodzi kolki.
- Problemy skórne - odwary z kwiatów stosuje się w postaci okładów na zmienioną chorobowo skórę, wypryski, czyraki, owrzodzenia podudzi. Dziewanna dzięki saponinom i flawonoidom działa przeciwzapalnie oraz przeciwuczuleniowo, łagodzi podrażnienia skóry i leczy rany.

Syrop z dziewanny można przygotować samemu: w słoneczne przedpołudnie należy zebrać kilka garści koron kwiatowych (muszą być suche!), wytrzepać z nich wszystkich nieproszonych lokatorów i ułożyć warstwami w wyparzonym słoiku typu twist. Każdą warstwę należ przesypać cukrem, szczelnie zakręcić i odstawić najlepiej na parapet okna. Po kilku godzinach na dnie słoika zbierze się słodki syrop, który można podawać łyżeczką co kilka godzin nawet małym dzieciom - środek ten leczy chore gardło, kaszel i chrypkę. Uwaga: syrop najlepiej przygotować codziennie świeży. Nie należy trzymać go dłużej niż 48 godzin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz